środa, 21 kwietnia 2021

Majówka 2021


Drodzy Uczniowie. Wielkimi krokami zbliża się majówka. To czas odpoczynku po wyczerpujących zajęciach zdalnych. Ale to również czas ważny dla historii naszego kraju. To kolejna, tym razem okrągła 230 –ta rocznica uchwalenia Konstytucji. Pragniemy Was zachęcić do aktywnego spędzenia tego czasu, jednocześnie do przypomnienia sobie ważnych wydarzeń minionych lat. Jeśli nie wyjeżdżacie w tym czasie z rodzicami poza miasto, proponujemy spacer po naszej małej ojczyźnie. W Lubaniu znajduje się wiele obiektów, które warto odwiedzić i obejrzeć. To relikty przeszłości, które ukazują historię miasta. Przygotowałyśmy krótki opis kilku istotnych miejsc, które warto zobaczyć. Spacer można odbyć jednorazowo lub rozłożyć sobie na wszystkie dni majówki.

Warto zobaczyć:

1.  Wieża Bracka - to najstarsza, najbardziej okazała i niewątpliwie jedna z najciekawszych budowli w Lubaniu. Jest otwarta dla zwiedzających, z jej szczytu można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę. Wieża jest dostępna do zwiedzania od wtorku do soboty w godzinach od 10:00 do 16:00 (ostatnie wejście na wieżę o 15:30). Obiekt udostępnia Muzeum Regionalne w Lubaniu.  Przed wizytą w obiekcie warto jednak dowiedzieć się czy podczas weekendu majowego jest czynny.

Wystawa SCHRON – to unikalne muzeum poświęcone bitwie o Lubań w 1945 r. Artefakty z bitwy, oryginalny film z walk, archiwalne fotografie, zwiedzanie schronu z przewodnikiem (ok. 30 minut). Wstęp do obiektu jest płatny: bilet normalny: 5,00 zł; bilet ulgowy: 2,00 zł. Grupy zorganizowane (3-15 osób) zwiedzanie schronu po wcześniejszym ustaleniu terminu. Kontakt tel. 696 184 306. Przed wizytą w obiekcie należy zadzwonić i dowiedzieć się czy podczas weekendu majowego jest czynny.

Ratusz z Muzeum Regionalnym - znawcy uważają lubański ratusz za perłę architektury renesansowej na Górnych Łużycach i Dolnym Śląsku. Obecnie mieści się tu Muzeum Regionalne, w którym nie brakuje ciekawostek ani białych kruków, a wystawy opowiadają historię Lubania, Świeradowa-Zdroju i zamku Czocha. Godziny otwarcia Muzeum Regionalnego w Lubaniu: od wtorku do soboty od 10:00 do 16:00. W poniedziałki muzeum jest nieczynne. Bilety: normalny: 3,00 zł, ulgowy: 2,00 zł, grupowy: 1,00 zł/osoba, rodzinny: 8,00 zł (max. 6 osób) , we wtorki wstęp jest bezpłatny.

Wieża Kramarska - usytuowana pośrodku lubańskiego rynku wieża jest pozostałością po drugim z trzech lubańskich ratuszy. Nazwa budowli ma bardzo starą metrykę i nawiązuje do otaczających ją niegdyś bud i kramów. Obecnie stoi w centrum zrewitalizowanej zabudowy śródrynkowej (Tret).

5.  Słup poczty polsko-saskiej - znajdujący się na rynku monument w kształcie czworokątnego ostrosłupa jest wierną repliką jednego z trzech pocztowych słupów dystansowych ustawionych w Lubaniu w 1725 r.

Wieża Trynitarska - stojąca na placu Lompy wieża jest pozostałością po dawnym kościele Świętej Trójcy, który od XIII w. aż do 14 VII 1760 r., kiedy to padł ofiarą pożaru, pełnił funkcję świątyni parafialnej.

Kościół pw. Trójcy Świętej - Lubański kościół parafialny pw. Trójcy Świętej został wzniesiony w latach 1857–1861 z inicjatywy klasztoru Świętej Marii Magdaleny. Projekt neogotyckiej świątyni przygotował znakomity śląski architekt Alexis Langer.

8.  Mury obronne - dwie linie murów, 32 baszty i 4 wielkie bramy - tak wyglądały miejskie fortyfikacje jeszcze do połowy XIX wieku. Obecnie w Lubaniu nadal możemy podziwiać wiele zachowanych fragmentów miejskich murów.

Dom Solny - wysoki na 22 m Dom Solny został wzniesiony na planie prostokąta o wymiarach 33,82 x 18,40 m.

Kościół Maryi Panny - pierwsza wzmianka o obiekcie sakralnym na zboczu Kamiennej Góry pochodzi z 1384 r. W chwili obecnej świątynia służy ewangelikom.

Park na Kamiennej Górze - piękny XIX-wieczny park na wzniesieniu wulkanicznym (274 m n.p.m.) z zachowanymi licznymi pomnikowymi drzewami i reliktami wulkanizmu. Magiczne miejsce w wyrobisku, tak zwany kociołek. Dla odkrywców tajemnicze wyloty do sztolni.

Oczywiście to tylko część obiektów naszego miasta, jest ich dużo więcej. Nasza propozycja może oczywiście być przez Was w dowolny sposób modyfikowana.

Jeśli natomiast ktoś ma ochotę odbyć taki spacer w towarzystwie profesjonalnego przewodnika i przy okazji posłuchać ciekawych historii i opowieści o Lubaniu, to taka możliwość też istnieje.

W takim przypadku można skorzystać z pośrednictwa Informacji Turystycznej, ul. Bracka 12, tel. 75 722 25 41, promocja@luban.pl , Muzeum Regionalnego, Rynek-Ratusz tel. 75 722 32 13, muzeum@muzeum-luban.pl lub skontaktować się bezpośrednio z wybraną z listy osobą (lista osób –przewodników znajduje się na stronie Luban.pl w zakładce Turystyka/zwiedzaj z przewodnikiem). Stawka za usługę będzie ustalana indywidualnie. Część z osób posiadających certyfikat to pracownicy samorządowi z Łużyckiego Centrum Rozwoju. Ponadto dostępni są także wolni strzelcy, wśród których znajdują się czynni przewodnicy po regionie, pasjonaci historii i miłośnicy Lubania.

Dla bardziej wytrwałych wędrowców i osób, które wolą spędzać czas na świeżym powietrzu natomiast proponujemy wyjazd poza granice naszego miasta. Warto wybrać się na dłuższy spacer do pięknego Wielkiego Lasu Lubańskiego, gdzie w otoczeniu natury i śpiewających ptaków można cudownie wypocząć. Inną wartą przemyślenia propozycją jest wyjazd w góry. Całkiem niedaleko przecież znajdują się wspaniałe miejsca: Pogórze Kaczawskie, Pogórze Izerskie czy w końcu Karkonosze. Dla spragnionych dłuższych wędrówek to idealne miejsca. Warto odwiedzić również Park Krajobrazowy Doliny Bobru z zaporą w Pilchowicach czy Rudawski Park Krajobrazowy. Równie godne polecenia są wyjazdy na pobliskie jeziora i zapory wodne: Złotnicką czy Leśniańską. Przy okazji miłośnicy zamków mogą odwiedzić piękny Zamek Czocha, Zamek Rajsko lub Zamek w Świeciu. 

Jak widzicie możliwości jest bardzo dużo, każdy może znaleźć coś dla siebie. Wystarczy trochę chęci i mobilizacji do wysiłku fizycznego.

Zapraszamy do aktywnego spędzenia wolnych dni majowych. Udanego wypoczynku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz